DE
EN
PL
„ ŚWIĘTO GRZYBÓW 2011 – WSPOMNIENIE”

W dniach 10-11 września w Węglińcu miała miejsce XV edycja Święta Grzybów, której głównym organizatorem był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Imprezę, jak nakazuje tradycja, rozpoczęła barwna parada z małą jednak niespodzianką, bowiem w tym roku towarzyszyły nam mażoretki z Hradka i Porajowa, które przy dźwiękach orkiestry KWB Turów, swoją obecnością wzbogaciły przejście korowodu ulicami miasta. Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Burmistrza G i M Węgliniec p. Andrzeja Kutrowskiego, przyszedł czas na pierwsze koncerty i konkurencje. Po koncercie, debiutującej w Węglińcu, Orkiestry dętej „Big El-Tur Band” do patelń udali się przedstawiciele Rady Parafialnej, Rady Miejskiej i Rady Rodziców, by przygotować, jak największą ilość krokietów. Zabawa była przednia, a panowie wykazali się nie lada umiejętnością podrzucania naleśników.

Następnie na scenie zaprezentował się nasz lokalny zespól „Quatro”, funkcjonujący przy Ośrodku Kultury, prezentując kilkanaście polskich przebojów i wzbudzając ogromny aplauz wśród publiczności.

Jak co roku nie mogło zabraknąć zawodów drwali, które zawsze mają swoją stałą publiczność. Nowością w tym roku był pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu grupy Res-Trial z Rzeszowa.

Przed występem  zespołów „Guardian of Death”  i „Wolf & The Motherfuckers”  na scenie zaprezentowali się uczestnicy warsztatów gitarowych, prowadzonych w ramach imprezy grając hymn „Święta Grzybów” – „Rudy rydz”.

Sobotnią gwiazdą był zespół Video, który swoim niesamowitym kontaktem z publicznością porwał tłumy. Pierwszy dzień świętowania zakończyła dyskoteka do godzin porannych.

Drugi dzień imprezy rozpoczęły przez wszystkich oczekiwane XV Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów. Po powrocie grzybiarzy z lasu i oczekiwaniu na wyniki czas umilały zebranym występy zespołów ludowych, turniej kulinarny amatorów, koncert gminnych talentów, a także cieszące się dużym powodzeniem warsztaty florystyczne pod czujnym okiem p. Moniki Wilgockiej.

O godz. 16.45 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, a po nim długo oczekiwany występ kabaretu „NOWAKI”, który swoimi skeczami bawił wszystkich do łez. Po ogromnej dawce śmiechu na scenie pojawił się zespół „Trzy Gitary”, grający covery Czerwonych Gitar. Trzej panowie podbili serca węglinieckiej publiczności -nie tylko tej starszej. Gwiazdą niedzielnego wieczoru była piosenkarka Eleni z zespołem. XV Edycję Święta Grzybów zakończył wspaniały pokaz sztucznych ogni. Korzystając z okazji, P. Dyrektor i pracownicy MGOK w Węglińcu, dziękują tym, którzy całym sercem zaangażowali się w organizację tegorocznego Święta Grzybów. Dziękujemy również wszystkim ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie przyczynili się do zorganizowania imprezy. Szczególne podziękowania należą się osobom działającym w wolontariacie-dziękujemy za Waszą ciężką pracę i nieustanny uśmiech-mimo zmęczenia, czym dodawaliście nam-organizatorom- siły i energii.


Sponsorzy Święta Grzybów:

Starostwo Powiatowe Zgorzelec, Bank Spółdzielczy w Pieńsku, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna KWB Turów, Tauron Polska Energia – Jelenia Góra, BaRaPol-Wrocław, Kaufland Zgorzelec, Rezydencja Janków, Sklep ABC Elżbieta Wajda, Chata Polska Węgliniec, 5! Bis- Zgorzelec, PKP Cargo, Sklep spożywczy Andrzej Maćkowiak, Nadleśnictwo Bolesławiec, Nadleśnictwo Węgliniec, Nadleśnictwo Ruszów, GS „Samopomoc Chłopska” Węgliniec, Sklep Wielobranżowy D. i J. Piaseccy, Krzysztof Chroma, Sklep Panda”- Elżbieta Kardach, Zajazd Milówka- Władysław Bodzianny, Przetwórstwo Mięsne- Leon Bieganowski, Oriflame ,"Ricardo" Zakład Budowlano-Instalacyjny Ryszard Droszcz , Piekarnictwo -Krzysztof Krawczyk, „Apteka pod Słońcem” – M.M. Kozak, Jerzy Zieliński, Mariusz Bezeg, Daniel Woźniak- Telewizja Feniks, Rada Parafialna w Węglińcu, rodzice wolontariuszy.

Urszula Słabolepsza- instruktor MGOK