XVII Mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów
DE
EN
PL
Aktualności

Święto Grzybów 2013 - wspomnienia

 Od siedemnastu lat w Węglińcu organizowana jest impreza plenerowa Święto Grzybów, której najważniejszym celem jest promocja walorów krajobrazowo - przyrodniczych gminy Węgliniec i otaczających ją - Borów Dolnośląskich. To także popularyzacja rekreacji i aktywnego trybu życia, a także – podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji grzybobrania.

Dwudniową zabawę rozpoczęła Ogólnopolska Grupa Rajdowa ze Starego Węglińca wyruszając na leśny rajd rowerowy „Tropami przyrody Borów Dolnośląskich - Stawy Parowskie”. Popołudniową część imprezy, jak nakazuje tradycja, rozpoczęła barwna parada, której tym razem towarzyszyła orkiestra Eltur-Band z Elektrowni Turów. W Paradzie uczestniczyli miłośnicy motocykli, którzy swój sprzęt później prezentowali zainteresowanym. W barwnym korowodzie, oprócz placówek oświatowych, uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych sołectw, którzy w tym roku rywalizowali w konkursie na „Najaktywniejsze sołectwo”. Po przejściu na plac przy Węglinieckim Centrum Kultury członkowie grupy tanecznej, pod opieką p. Jagody Kołodziejczak, zaprezentowali nowe układy taneczne. 

Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Burmistrza G i M Węgliniec p. Andrzeja Kutrowskiego przyszedł czas na pierwsze koncerty i konkurencje. Na scenie po raz pierwszy zaprezentowała się młodsza grupa taneczna z Węglinieckiego Centrum Kultury, która pierwsze próby rozpoczęła na zajęciach wakacyjnych. Stałym punktem sobotniej części „Święta Grzybów” są „Kulinaria na Wesoło”. Tym razem przy stolnicach zaprezentował się burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec z sekretarką, przedstawicielka  Rady Miejskiej i straży miejskiej, OSP Węgliniec, by przygotować domowy makaron do rosołu. Popularyzacja sztuki kulinarnej sprawiła, iż z inicjatywy młodzieży pojawiła się nowa „grzybowa” konkurencja, czyli „Prezentacje potraw z runa leśnego dla młodzieży szkolnej”.

Godziny wieczorne, to czas na muzykę. Na scenie prezentowały się zespoły PDO i gwiazda wieczoru zespół Zbigniew Wodecki, który wykonał wszystkie przeboje znane starszej i młodszej publiczności. Najwytrwalsi bawili się do późnych godzin nocnych na dyskotece, kończącej pierwszy dzień "Święta grzybów 2013". Wśród licznych i atrakcyjnych stoisk każdy znalazł coś interesującego. Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował wystawę rękodzieła ludowego i płodów rolnych. Kolejną ciekawostką było stoisko koła łowieckiego „Knieja” ze Zgorzelca, gdzie można było podziwiać trofea, sprzęt oraz materiały dotyczące łowiectwa, jak również skosztować dań z dziczyzny. W pobliżu łowczych  można było spróbować własnych sił w strzelaniu do  tarczy elektronicznej. Okazało się to ogromną atrakcją nie tylko dla starszych pokoleń, ale również dla dzieci.

Niedziela przyniosła nowe atrakcje, nowe emocje i gorszą niestety pogodę. Rozstrzygnięto wszystkie konkursy oraz wręczano nagrody zwycięzcom.

W niedzielny poranek zawodnicy XVII Mistrzostw Europy w Zbieraniu Grzybów wyruszyli z Placu Wolności do pobliskich lasów w poszukiwaniu grzybów. Zasady konkursu są proste - zwycięża ten, kto przyniesie ich najwięcej i najlepszej jakości. Po czterech godzinach intensywnych poszukiwań i pokonaniu wielu kilometrów zawodnicy powrócili na miejsce startu.

W dniu 15.09.  na Święcie Grzybów w Węglińcu swoją wystawę zaprezentowały już po raz drugi Nadleśnictwa Bolesławiec, Pieńsk, Ruszów, Świętoszów i Węgliniec. Po raz kolejny leśnicy aktywnie włączyli się w udział w Święcie Grzybów w Węglińcu i mimo kaprysów pogody oraz pierwszego jesiennego deszczu stoiska nadleśnictw cieszyły się zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Na stoiskach przygotowano wiele atrakcji mających na celu m.in. wyeksponowanie bogactw przyrody i bogactw jakimi obdarza nas las.  Każdy chętny mógł spróbować swoich umiejętności przy warsztacie rzeźbiarskim Pana Mieczysława Grabuńczyka, dowiedzieć się skąd się bierze miód i zgłębić tajniki pracy pszczelarza, obejrzeć wypreparowane okazy głuszca i posłuchać ciekawych informacji nt. czynnej jego ochrony na terenie Nadleśnictwa Ruszów. Oprócz tego na odwiedzających czekały: wystawa fotograficzna zdjęć o tematyce przyrodniczej autorstwa pracowników Nadleśnictw Węgliniec- Pana Marka Wawrzynka i Pieńsk- Pana Pawła Strugalskiego oraz konkursy i zabawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Również po raz drugi organizowany był konkurs plastyczny dla dzieci pt. "Ile lasu w człowieku" oraz konkurs drwali amatorów- obydwa konkursy cieszyły sie sporym zainteresowaniem.

Po powrocie grzybiarzy z lasu i oczekiwaniu na wyniki czas umilał zebranym występ p. Waldemara Sikory, turniej kulinarny amatorów, pokaz kulinarny szkoły gastronomicznej z Iłowej.   O godz. 18.oo  nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, a po nim długo oczekiwany występ kabaretu „Noł Nejm”, który swoimi skeczami bawił wszystkich do łez.  Następnie scenę wziął we władanie zespół "Sto procent". Przygotowanymi coverami rozgrzewał publikę przed gwiazdą wieczoru, którym był Mrozu z zespołem. Pokaz sztucznych ogni zakończył dwudniowe świętowanie.          

Przez dwa dni imprezy wystawę grzybową prowadzili przedstawiciele grupy mykologów z Krakowa, którzy nieustannie służyli radą i wsparciem fachowym dotyczącym znajomości grzybów, pracownicy ośrodka kultury prowadzili warsztaty plastyczne, loterię fantową, kiermasz książek.

Korzystając z okazji dziękujemy tym, którzy całym sercem zaangażowali się w organizację tegorocznego Święta Grzybów. Dziękujemy również wszystkim ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie przyczynili się do zorganizowania imprezy. Szczególne podziękowania należą się osobom działającym w wolontariacie-dziękujemy za Waszą ciężką pracę i nieustanny uśmiech-mimo zmęczenia, czym dodawaliście nam -organizatorom - siły i energii.

Sponsorzy:


Gmina i Miasto Węgliniec, Bank Spółdzielczy Pieńsk, Gaz - System, Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Skok Zachodniopomorska, Eltur-Serwis Bogatynia, Ekoceramika- Suszki, Ceramika Artystyczna „Wiza”, Centrum Nauki i Biznesu „Żak”, Fines O2 club, zajazd Milówka, kredyty Chwilówki, perfumeria Douglas- Plaza Zgorzelec, Rezydencja Janków, sklep spożywczy - Elżbieta Wajda , Koło Łowieckie "Knieja", Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Nadleśnictwo: Bolesławiec, Pieńsk, Ruszów, Węgliniec, Nadleśnictwo Świętoszów, „Chata Polska” - Jarosław Podyma Węgliniec, Danuta i Józef Piaseccy, Czesława Barbaszyńska, Apteka "Pod Słońcem" Małgorzata i Maciej Kozak, Biuro Info - Zgorzelec, Kwiaciarnia- Katarzyna Purczyńska, sklep odzieżowy Józefa Turkiewicz, Renata Ludziak, Iwona Pierścionek, Renata Grabarz, Grażyna Stochaj, Krzysztof Chroma, Anna i Jarosław Gołąbek, Hanna i Zenon Jochna, Sklep Spożywczo-Warzywniczy Anna Mulawa, Telewizja Kablowa Feniks, zespół „Sto procenta”, Waldemar Sikora, sklep spożywczy Andrzej Maćkowiak, sklep wielobranżowy Stanisław Fink, przetwórstwo mięsne Leon Bieganowski, wolontariusze oraz ich rodzice.

Partner imprezy - Grupa Tauron Dystrybucja

Sponsor strategiczny "Święta Grzybów" GAZ - SYSTEM S.A.Nagrodzeni

XVII Mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów

I nagroda: Marcin Wojdak 5,26 kg, Węgliniec, laptop+ torba ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Pieńsku + puchar ufundowany przez Biuro Info Hurtownię Artykułów Biurowych Daniela Ajple w Zgorzelcu + zestaw upominkowy ufundowany przez Gaz System 

II nagroda: Mariusz Pomorski 3,70 kg, Gorzów Wielkopolski, aparat fotograficzny  ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu + puchar ufundowany przez Biuro-Info Hurtownię Artykułów Biurowych Daniela Ajplew Zgorzelcu + zestaw upominkowy ufundowany przez Gaz System

III nagroda: Kazimierz Kafel - 3,20 kg, Czerna, tablet ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu + puchar ufundowany przez Biuro - Info Hurtownię Artykułów Biurowych Daniela Ajple w Zgorzelcu + zestaw upominkowy ufundowany przez Gaz System.Prezentacja Kulinarna Amatorów – wyniki

I miejsce:  Sołectwo Zielonka -  zestaw ogrodowyufundowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury


II miejsce: KGW  Ruszów - parowar
ufundowany przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury                               

III miejsce: Zespół „Żarki”-  grillufundowany przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury + ceramikaufundowana przez PPHU Ceramika Artystyczna WIZA w Parowej

IV miejsce: Anna Wiszniewska i Bożena Płucinnik, Stary Węgliniec - kosmetykiufundowane przez Perfumerię Douglas w Zgorzelcu + ceramikaufundowana przez PPHU Ceramika  Artystyczna WIZA w Parowej.

 

             Prezentacja Kulinarna Uczniów – wyniki

I miejsce: Julia Zygan, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej,

II miejsce: Adrian Wałęga, Gimnazjum w Węglińcu


II Edycja konkursu plastycznego
pt.: „Ile lasu w człowieku” – wyniki

Konkurs organizowanego przez Nadleśnictwo Węgliniec przy współudziale Nadleśnictw Świętoszów, Ruszów, Pieńsk i Bolesławiec. Tematem konkursu był „Jesienny leśny pejzaż”.


Grupa wiekowa 6-9 lat:

I miejsce:  Oliwia Fronczyk
II miejsce: Natalia Ardeli
III miejsce: Emilia Brożek

Wyróżnienia zdobyli: Kuba Ochocki i Dominika Drozdek

Grupa wiekowa 10-13 lat:

I miejsce: Emilia Wielewis
II miejsce: Dominika Pawlak
III miejsce: Tobias Glaubitz

Wyróżnienia:
Eliza Guzowska i Marta SzewczykKonkurs „Drwali amatorów” – wyniki

W konkursie wzięło udział łącznie 10 drużyn na podium znalazły się drużyny w składzie:


I miejsce
: Nowak Ryszard i Nowak Zbigniew z czasem 1’ 13” 80

II miejsce: Grzegorz Szaja i Andrzej Trefler z czasem 1’ 18” 59

III miejsce: Rafał Pawlak i Kacper Pawlak z czasem 1’ 23” 80        

Dla drużyn spoza podium znalazły się upominki na otarcie łez.


Prezentacja Sołectw

Na sobotniej  paradzie  prezentowali się przedstawicieli sołectwa: Czerwona Woda, Jagodzin, Piaseczna, Ruszów, Zielonka. Zadaniem ich było do zaprezentowania się, w jak najbardziej atrakcyjnej i pomysłowej formie  zaznaczając indywidualny charakter każdej miejscowości. Komisja w Składzie: Krzysztof Stankiewicz, Barbara Karolak, Zenon Zator, Ewa Lewicka, Wiesław Piechota  I miejsce przyznała sołectwu Zielonka. Otrzymali  puchar ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec. Wyróżnienie otrzymało  również sołectwo Ruszów za zaangażowanie najliczniejszej grupy mieszkańców. Otrzymali  materiały promujące Dolny Śląsk i Bory Dolnośląskie.

Konkurs plastyczny na przygotownie
„Eko zabawki” - wyniki

I miejsce: Aleksandra Drankiewicz

II miejsce: Olek Kokoszyński

III miejsce: Julia Kokoszyńska

Prace przygotowane zostały przez dzieci z  Domu Kultury w Starym Węglińcu.

Uwaga Licytacja!


Informujemy, że w dniu 15.09.2013r. o godz. 17:45 na scenie głównej odbędzie się licytacja drewnianej rzeźby wykonywanej przy stoisku Lasów Państwowych przez Pana Mieczysława Grabuńczyka z Bielawy Dolnej.

Dochód z licytacji zostanie w całości przekazany na rehabilitację dla Dominika Piaseckiego z Kościelnej Wsi. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych warsztatem rzeźbiarskim oraz tych, którzy zechcieliby wesprzeć naszą inicjatywę i wziąć udział w licytacji!

Leśnicy Wystawa Lasów Państwowych organizowana przez Nadleśnictwa Bolesławiec, Pieńsk, Ruszów, 
Świętoszów i Węgliniec.

15.09.2013 r. w godz. 12.00 – 18.00

W programie zabawy i konkursy z nagrodami: 

12.00 - 16.00

Konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 6- 13 lat "ile lasu w człowieku" tematem tegorocznej edycji jest „Jesienny leśny pejzaż”; 
regulamin znajduje się na stronie internetowej Święta Grzybów (Uwaga- dzieci do konkursu powinni zgłaszać opiekunowie). Nagrody w konkursie plastycznym zostaną rozdane na scenie głównej o godz. 17:30. 

13.00 - 15.00
Edukacyjna gra terenowa dla dzieci i młodzieży „Ośmiornica” (przedszkole; szkoła podstawowa i gimnazjum); opis gry znajduje się na stronie internetowej Święta Grzybów, 

16.00 - 17.00 
Konkurs „Drwali amatorów”; rejestracja drużyn godz. 15:30- 16:00, regulamin na stronie internetowej Święta Grzybów.

18.00
Na scenie głównej licytacja drewnianej rzeźby wykonanej przez Pana Mieczysława Grabuńczyka z Bielawy Dolnej, pieniądze z licytacji zostaną przekazane na cele charytatywne.

Inne atrakcje:

Wystawa fotografii przyrodniczej, pokaz rzeźby, stoisko pszczelarskie w namiocie Nadleśnictwa Świętoszów, wystawa poświęcona restytucji głuszca w namiocie Nadleśnictwa Ruszów, pokazy samochodu patrolowo - gaśniczego, pokazy gry na sygnałówce myśliwskiej, konkursy wiedzy dla dzieci i dorosłych.

Serdecznie zapraszamy!Święto Grzybów 2013

Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji Święta Grzybów. W tym roku na naszej scenie mają pojawić się takie gwiazdy jak: Mrozu, Zbigniew Wodecki oraz kabaret NOŁ NEJM. Zapraszamy wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc przy organizacji Święta Grzybów i podczas samej imprezy, a także osoby które mają chęć zaprezentować publiczności swoje talenty.

Zapraszamy również sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć imprezę w zamian za reklamę.

O wszelkich zmianach i planach postaramy się informować na bieżąco.

Więcej informacji można uzyskać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury,
tel. 668-853-933 oraz 662-057-232.

W tym roku będzie najprawdopodobniej możliwość oddania krwi w KRWIOBUSIE.

Wszystkie chętne osoby proszone są o zgłaszanie chęci oddania krwi w Węglinieckim Centrum Kultury na Placu Wolności 1 lub pod nr telefonu 668-853-933, musimy mieć minimum 30 osób.

Dawcą może zostać osoba, która:

  • ma 18-65 lat i masz przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem
  • ma odpowiednią wagę ciała (powyżej 50kg)
  • nie chorował/chorowała na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie ma ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego

Krew będzie można oddawać w godzinach od 9.00 – 13.00

Serdecznie zapraszamy!2011-08-31

Wspomnień Czar - Wystawa

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przygotowują się do zorganizowania wystawy „wspomnień czar”, na której prezentowane będą przedmioty pochodzące z lat 1945-1989. Jeżeli posiadacie państwo takie eksponaty, to bardzo prosimy o wypożyczenie ich na wystawę, którą będzie można obejrzeć podczas tegorocznego „święta grzybów”. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 757712510, 662-057-232 (MGOK) lub 66-229-1148 (p. Henryk Frelich - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej).


Eksponaty można dostarczać do biblioteki publicznej w Węglińcu, ul. Karola Wojtyły 10 w godzinach pracy biblioteki.  

                                                            2010-09-14


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z XIV edycji "Święta Grzybów" w Węglińcu. Zdjęcia zostały udostępnione przez patronów medialnych imprezy, tj. Dziennik ZGORZELEC.INFO i RADIO TRI. 2010-09-13
 

"Święto Grzybów" już za nami

Poniżej prezentujemy wyniki wszystkich konkursów i zawodów jakie odbyły  się podczas dwudniowej imprezy.Oczywiście, główną atrakcją „Święta Grzybów” były Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów.

WYNIKI

Już wkrótce w "galerii" zamieszczone zostaną zdjęcia z dwóch dni imprezy.
Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej imprezie, serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście i każdy znalazl coś dla siebie. Już dzisiaj zapraszamy na "Święto Grzybów" w roku 2011. Będzie to już XV edycja imprezy.2010-09-11

Pierwszy dzień - relacja

 
Na gorąco podajemy wyniki z konkurencji rozegranych
w pierwszym dniu imprezy:
"II Dolnośląskie Biegi Leśne" WYNIKI
"Konkurs Drwali"  
WYNIKI
2010-09-08

Uwaga Kierowcy !!!

Poniżej przedstawiamy rozmieszczenie parkingów oraz zmianę organizacji ruchu w części Węglińca podczas Święta Grzybów 2010. Wszystkie parkingi i miejsca parkingowe są niestrzeżone dlatego apelujemy o  dokładne zabezpieczenie samochodu i nie zostawianie rzeczy wartościowych w samochodach. Bezpieczeństwa na ulicach i na terenie imprezy plenerowej pilnować będzie ponad 20  policjantów wraz ze Strażą Miejską oraz Ochotniczą Strażą Pożarną.

 

Na części ulic Sikorskiego, Leśnej, Karola Wojtyły i Kochanowskiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Wobec powyższego prosimy o dostosowanie się do oznakowania i zachowanie szczególnej ostrożności. Za utrudnienia przepraszamy. 

 2010-09-07

Dzisiaj zajęliśmy się m.in. myciem banerów otrzymanych od sponsorów, jak również myciem kuchni polowej. Przygotowujemy rownież znaki drogowe, które będą niezbędne do rozmieszczenia na mieście w związku z planowaną zmianą organizacji ruchu podczas imprezy.
 2010-09-07

Podczas tegorocznej edycji Dolnośląskich Biegów Leśnych w Węglińcu zaszczyci nas swoją obecnością znana polska lekkoatletka Sylwia Ejdys, specjalizująca się w biegach średniodystansowych.

 

Sylwia Ejdys2010-09-01

W dniu dzisiejszym kurier przywiezie plakaty dotyczące imprezy. Od jutra rusza "akcja plakatowania". Jutro otrzymamy również ulotki.2010-08-20

Parada Ceramiczna w Bolesławcu. Organizatorzy i wolontariusze „Święta Grzybów” uczestniczyli w paradzie ceramicznej w Bolesławcu.  Wszyscy przyjęli nas gorąco. Z każdej strony można było usłyszeć okrzyki: "Brawo Węgliniec!" i " Grzybki". Dowodem na duże zainteresowanie Świętem Grzybów jest ilość ulotek rozdanych podczas parady. Dziękujemy Prezydentowi Bolesławca oraz Bolesławieckiemu Ośrodkowi Kultury za zaproszenie i gorące przyjęcie! Zapraszamy również i my do Węglińca na „Święto Grzybów”!

 


2010-08-20

W dniu dzisiejszym zamówiliśmy "grzybowe koszulki" (z logo "Święta Grzybów")2010-08-18

Zamówiliśmy w drukarni baner dotyczący naszej imprezy, który zabierzemy na Paradę Ceramiczną do Bolesławca.